فرودگاه های زیان ده کشور

رتبه: 0 - 0 رای | مبنای رتبه بندی:5 | فرودگاه های زیان ده کشور

رونق اقتصادی کشور به توسعه فرودگاه‌ها گره خورده است.

رحمت الله مهابادی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران افزود: چهارنقش مهم شامل، کمک به دولت برای رسیدن به رشد اقتصادی، ارائه خدمات ایمن و با کیفیت به مردم، ارائه خدمات کارآمد و اقتصادی به بهره برداران و حضور فعال در حوزه ناوبری منطقه برای شرکت فرودگاه ها تعریف شده است.

وی ادامه داد: براساس برنامه قرار است که تا پایان سالجاری حدود ۷ هزار میلیارد ریال طرح های فرودگاهی در ابعاد مختلف بهره برداری شود.

وی بیان کرد: براساس تصمیم مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه ماده ای مبنی بر امکان بهره گیری از مشارکت خارجی ها برای ایجاد شرکت‌هایی جهت سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از بنادر اصلی با کارکردهای بین‌المللی و فرودگاهی گنجانده شده است.

به گفته مهابادی، این اقدام مجلس می تواند کمک شایانی به بهبود خدمات رسانی و تسریع در تکمیل پروژه ها کند.

مهابادی اضافه کرد: ساختار اغلب فرودگاه های کشور غیراقتصادی است و به عنوان مثال فرودگاه بندرعباس در سال گذشته ۲۰ میلیارد هزینه جاری داشت اما میزان درآمد حاصله از پروازهای چارتر وبرنامه ای حدود ۳ میلیارد تومان بود.

وی ادامه داد: درآمد ۳ میلیاردی بندرعباس طی سال گذشته در حالی انجام شد که حجم سرمایه گذاری در این فرودگاه حدود ۴۰ میلیارد تومان بوده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه درباره بحث فضای لازم برای هواپیماهای جدید خریداری شده وانجام پروازهای چارتر ومعمولی؛ گفت: قرارداد خرید ۱۸۰ فروند هواپیماامضا شده است و ۲۰ فروند با ای تی آر هنوز امضا نشده البته این ۲۰۰ فروند طی ۱۰ سال وارد فضای هوایی و فرودگاهی کشور می شوند.

مهابادی ادامه داد: این موضوع ناگفته نماند که سالانه تعدادی هواپیما از گردونه حمل و نقل جدا  و تعدادی دیگر وارد فاز عملیاتی می شوند.

وی اضافه کرد: بحث کمبود فضای باند در فرودگاه مهرآباد مطرح است که به تنهایی حدود ۳۰ درصد از ترافیک هوایی را به خود اختصاص می دهد.

این مقام مسئول گفت: در این فرودگاه، حدود ۱۱ درصد از عرصه استفاده در اختیار شرکت فرودگاه ها قراردارد.

ایجاد ۱۹ مسیر جدید هوایی

قبل از اتفاقات رخ داده در کشور اوکراین، میزان پروازهای عبوری از کشور حدود ۴۵۰ پرواز چارتر و معمولی بود. اما پس از آن و با درخواست ایکائو از شرکت فرودگاه ها، میزان تقاضا برای عبور از آسمان ایران افزایش یافت و ایکائو ترافیک جهانی را به سمت ایران هدایت کرد.

مهابادی ادامه داد: با ایجاد مشکل در کشور اوکراین شاهد افزایش پروازهای عبوری از ایران بودیم به طوری که تعداد پروازها در زمان اوج به ۱۱۶۱ پرواز رسیده بود و البته در حال حاضر این رقم کمتر از ۱۰۰۰ پرواز است. چرا که برخی نهادها از جمله ارگان های دفاعی و نیروهای مسلح برای ایجاد نقاط تبادل با سایر کشورها در مرز های ایران همکاری لازم را انجام ندادند.

به گفته مهابادی، افزایش پروازهای عبوری موجب وابستگی متقابل شرکت های فرودگاهی و دولت مطبوع آنها با شرکت فرودگاهی ایران و همچنین دولت ایران می شود که این موضوع نوع جدیدی از امنیت ملی است.

وی ادامه داد: اتفاقات اوکراین موجب شد ۱۹ مسیر جدید که ۵ مسیر آن داخلی و بقیه بین المللی هستند، در آسمان کشور ایجاد شود که مدیریت این مسیرهای جدید بحث ایجاد نقاط گلوگاهی را به همراه داشت. در واقع این نقاط گلوگاهی در مرز ایران با سایر کشورها ایجاد شد و در این نقاط شرکت فرودگاه ها کنترل هواپیما را به شرکت فرودگاه کشور همسایه واگذار می کرد.

تمام فرودگاه ها زیان ده هستند

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: تمام فرودگاه های تحت مالکیت این شرکت بدون استثناء زیان ده هستند و حتی فرودگاه مهرآباد با آمار ۴۰۰ نشست و برخاست روزانه هم سودده نیست.

وی ادامه داد: ساختار فرودگاه های کشور آسیب پذیر است و در صورتی که ساختار موجود اصلاح نشود، نمی توان به این شرایط ادامه داد.

به گفته مهابادی: موضوعات مختلفی شرکت فرودگاه ها را با چالش مواجه کرده است که می توان از آن جمله به بحث حراج دارایی های صنعت هوایی، سود مجازی، برداشت از درآمدهای این شرکت از سوی برخی از نهادها اشاره کرد.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۲۶۰ میلیارد تومان از درآمدهای شرکت فرودگاه ها را برخی نهادها برداشت کردند.

وی ادامه داد: هنوز برخی خطوط هوایی با وجود تغییر تعرفه بلیت های چارتر وسیستمی ، قیمت ها را تغییر نداده اند و این موضوع باید از سوی سازمان هواپیمایی کشوری مورد بررسی قرار گیرد.

مهابادی ادامه داد: اجرای ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر آزادسازی خدمات فرودگاهی، تاثیری در قیمت بلیت هواپیما ندارد.

وی به درآمد برخی فرودگاه های پرترافیک کشور اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال فرودگاه مهرآباد حدود ۲ هزار میلیارد تومان در سال و فرودگاه امام حدود ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد دارد.

این مقام مسئول به کمکاری برخی سازمان ها برای ارائه خدمات به شرکت فرودگاه ها اشاره کرد و افزود: شرکت فرودگاه ها نه تنها در طی سالهای گذشته شاهد برداشت از درآمدهای خود از سوی برخی نهادها بوده است، بلکه به عنوان مثال شهرداری خدمات لازم و قانونی این شرکت را اجرا نمی کند.

وی بیان کرد: در حال حاضر بحث ایجاد و نگهداری فضای سبز، مدیریت جمع آوری زباله های فرودگاه های کشور و… توسط خود شرکت فرودگاه ها انجام می شود، در حالی که این وظیفه قانونی شهرداری ها است.

مهابادی ادامه داد: هم اکنون AFQ (مرکز اندازه گیری کیفیت خدمات فرودگاهی) در حال بررسی کیفیت خدمات فرودگاهی ۲ فرودگاه مهرآباد و مشهد است و به نظر می رسد این فرودگاه ها در رتبه بالایی از لحاظ خدمات رسانی قرار گیرند. البته نتایج ارزیابی AFQ دو هفته آینده رسانه ای منتشر می شود.

وی ادامه داد: در صورت اصلاح ساختار فضای کشور و اجرای طرح آسمان ایران شهر می توانیم به نقطه مناسبی در حوزه فرودگاهی و ناوبری هوایی در منطقه برسیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: بر اساس ارزیابی ها از کیفیت خدمات ارائه شده به مسافران، ۲ فرودگاه مهرآباد و مشهد در صدر لیست رضایت قرار دارند و شرکت فرودگاه ها در تلاش است که این دو فرودگاه را به بهترین فرودگاه ها از لحاظ خدمات فرودگاهی در منطقه تبدیل کند.

به گفته مهابادی: در سال جاری حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساختها، باندها و ساختمان های اداری مربوط به نهادهای مرتبط با فرودگاه ها هزینه شده است.

تجهیزات فرودگاهی مان ۴۵ ساله شده اند

وی ادامه داد: تجهیزات فرودگاهی در حال حاضر شرایط مناسبی ندارند و طول عمر متوسط آنها ۴۵ سال است که با تلاش و بهره گیری از دانش نیروی متخصص، از این تجهیزات هنوز هم به خوبی استفاده می شود و این تجهیزات فعال هستند.

مهابادی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر تهاتر  درباره بدهی ایرلاین ها به شرکت فرودگاه ها گفت: شرکت آسمان بدهی خود را تا سال ۹۴ از طریق تهاتر پرداخت کرده است و سایر شرکت های فرودگاهی هم می توانند در صورت داشتن طلب از دولت، بدهی خود را به شرکت فرودگاه ها پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: شرکت هواپیمایی آسمان برای پرداخت بدهی های خود به دولت از مجلس مجوزی دریافت کرد و از این طریق توانست بدهی های خود را تا سال ۹۴ پرداخت کند البته ناگفته نماند که میزان بدهی شرکت فرودگاه ها به دولت بالا نیست و این شرکت در برخی از بخش ها (وظایف تکلیفی) از دولت مطالباتی را دارد.

ادامه‌ی مطلب

ثبت نظر:

ایمیل شما نزد ما محفوظ می‌ماند و منتشر نمی‌شود.

Site Footer